Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno dnes musí kluby podstoupit,aby postoupily do vyšší soutěže

17. 1. 2007
Co všechno musejí kluby letos podstoupit, aby postoupily do vyšší soutěže?Letošní ročník všech tří nejvyšších soutěží je specifický tím, že z žádné z nich se nesestupuje. Tím pádem mají zájemci o postup snazší cestu. Nemusejí se totiž popasovat z týmy, které byly v aktuální sezóně vyšší soutěže na posledních místech, baráže totiž odpadly. Přesto i na ně čekají úskalí v podobě plnění nejrůznějších podmínek včetně finančních i vypjatých bojů v play off či kvalifikacích. Ve většině soutěží sice v současné době teprve vrcholí boje v základní části, přesto mnoho klubů již spřádá plány, kterak zaútočit na postup. Jaké cesta v němu vede?

Potencionálnímu účastníkovi O2 extraligy 2007/2008 stojí v cestě všichni jeho prvoligoví konkurenti a také podmínky, které schválili zástupci nejvyšší soutěže. V platnosti zůstávají všechny podmínky zavedené v roce 2004.

Zrušen byl pouze odstavec určující, že klub musí mít mužstvo v extralize dorostu či juniorů. Naopak přibyly finanční podmínky účasti. „Klub, který zvítězí v play off první ligy, musí k udělení extraligové licence uhradit částku 25 milionů korun,“ řekl v průběhu letní přestávky před sezónou 2006/2007 šéf nejvyšší soutěže Stanislav Šulc. Zároveň musí jako každý jiný účastník nejvyšší soutěže složit záruky ve výši 7 milionů korun.

Z pohledu na aktuální tabulku lze vyčíst, že kandidáta postupu je třeba hledat zejména mezi první pěticí týmů. Před soutěží pasovala odborná i laická veřejnost do role největších favoritů Ústecké Lvy a Mladou Boleslav. Středočeši si v tuto chvíli okupují až pátou příčku, ale na druhý Hradec Králové ztrácejí pouze dva body a mají zápas k dobru.

Právě východočeský celek dlouho vládl prvoligové tabulce, ale z posledních sedmi duelů vytěžil jen dvě výhry. V případě vítězství v play off jsou připraveni potřebné finance složit také v Chomutově a ani brněnská Kometa se netají přáním navázat na dlouholetou tradici v nejvyšší soutěži. Kdo se nakonec bude ucházet o účast v příštím ročníku O2 extraligy bude jasné nejpozději v polovině dubna.

Ovšem to není konečný termín, který stanoví postupy z nižších soutěží. „Uzávěrka extraligových přihlášek je 5. června, což by mělo být také datum, kdy bude jasné, kolik týmů bude postupovat do první ligy a v návaznosti na to do druhé ligy,“ přibližuje organizační pracovník svazu Stanislav Šampalík.

Z druhé ligy vede cesta přes kvalifikaci

Také z první ligy se na konci právě probíhající sezóny nesestupuje, navíc se počet účastníků druhé nejvyšší soutěže rozšíří na šestnáct. Z toho důvodu odpadá baráž o první ligu, hrát se bude pouze kvalifikace. Právo účasti v ní si vybojují tři týmy, které se mezi sebou poperou o dvě volná místa.

Smutnit však nemusí ani tým na třetím místě kvalifikace. Případným postupem vítěze první ligy do nejvyšší soutěže by získal i on právo účasti v následujícím ročníku druhé nejvyšší soutěže. A která mužstva mohou v kvalifikaci o první ligu nastoupit?

Český svaz ledního hokeje ponechal v platnosti směrnice, které platily pro postup do baráže v minulých letech. V kvalifikaci tudíž budou bojovat finalisté společného play off druholigových skupin Západ a Střed a vítěz skupiny Východ.

Kde hledat favority? O vedení ve skupině Západ se přetahují Děčín a ambiciózní Most, který již několikrát útočil na postup v baráži, již hrály i dva nejhorší týmy z první ligy. Oba severočeští rivalové se utkali ve vzájemném souboji v 31. kole a Most deklasoval Děčín na jeho ledě 7:1. Následně Děčín prohrál doma se Sokolovem a přišel o vedení. Na druhém místě nyní ztrácí dva body.

Skupina Střed má jasného vládce, kterým je Vrchlabí. Mužstvo z podhůří Krkonoš, jež uvažuje i o přesunu do Trutnova, má na čele tabulky komfortní náskok třiadvaceti bodů. Právě s tímto odstupem se na Vrchlabí dívá ze druhého místa Chrudim. Také Východočeši se netají postupovými ambicemi a pod vedením trenéra Ladislava Lubiny se snaží před blížícími se boji v play off posílit.

Tradičně nejvyrovnanější je situace v tabulce skupiny Východ, kde vede s jednobodovým náskokem Šumperk, kterému na záda dýchají Hodonín a brněnská Technika. Momentálně čtvrté Blansko ztrácí na tandem pronásledovatelů další dva body.

Vítěz vyřazovacích bojů ve skupině Východ bude znám nejpozději poslední březnový den, ve společném play off skupiny Střed a Východ skončí semifinálové bitvy ve stejný den.

Vítězové krajů budou hrát dvoustupňovou kvalifikaci

V neposlední řadě se týmy snaží také o postup do druhé ligy. I v ní budou pro ročník 2007/2008 dvě anebo tři volná místa. Vše závisí na tom, zda vítěz první ligy získá právo účasti v nejvyšší soutěži. Pokud by se tak stalo, uvolnilo by se ještě jedno místo ve druhé lize.

Na účastníky krajských přeborů ještě čekají nástrahy play off, přesto již nyní vědí, že pouze vítězové si uchovají šanci na postup. Kvalifikace bude probíhat ve dvou kolech. Nejprve vítězové všech krajských přeborů utvoří tři skupiny.

„Z devíti českých krajů vzniknou dvě skupiny, o jejichž přesném složení se bude jednat na zasedání Sportovně-technické komise Českého svazu ledního hokeje 24. ledna, ze tří soutěží na Moravě pak vznikne jedna skupina,“ prozrazuje jeden ze členů komise Vladimír Schiefner.

Týmy se pak systémem každý s každým v rámci dané skupiny utkají o tři místa ve druhé části kvalifikace. Tam mohou startovat pouze vítězové skupin z první části.

Zřejmě nejsložitější je situace ve společné soutěži Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského kraje, pro niž platí zvláštní pravidla. Z nich vyplývá, že jediný zástupce Olomouckého kraje Plumlov může do první části kvalifikace postoupit pouze v případě, že celou soutěž vyhraje, neboť počet mužstev z jeho kraje nepřesahuje předepsanou hranici tří týmů.

Zástupcům Zlínského a Jihomoravské kraje pak k postupu do kvalifikace postačí umístění před ostatními mužstvy ze stejného regionu, neboť oba kraje mají ve společné soutěži tři a více klubů.

zdroj:hokej.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář