Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Františkem Výborným

10. 1. 2007
František Výborný se do Ruska těší, Super Six znamená velkou výzvuVe čtvrtek dopoledne odletí běžnou linkou do Ruska, v dalších dvou dnech je čekají dva zápasy ve skupině na turnaji Super Six. Pokud uspějí, zahrají si poté ve finále o trofej Silver Stone. Pražská Sparta jede po Zlínu a Pardubicích jako třetí celek reprezentovat český hokej na turnaj evropských mistrů do Petrohradu. "Je to výzva zahrát si na takové úrovni. Pro některé hráče to může být jednou za život. Dostanou šanci všichni, ale budeme samozřejmě chtít hrát na výsledek a dosáhnout maxima," říká trenér úřadujících mistrů František Výborný.

Na turnaji se touží Sparta předvést v co nejlepším světle. "Je to výzva, termín si nevyberete, není to optimální. Ale tím, že jsme včera vyhráli ve Znojmě, tak atmosféra v mužstvu je dobrá a do Petrohradu se všichni těší," je viditelně dobře naladěn trenér aktuálně třetího celku extraligy. "Na turnaj jedou všichni uspět, nám se podsouvá, že Žilina je špatná, ale myslím, že do toho dá všechno a může se stát cokoliv. Nikdo není jasným favoritem."

V divizi Alexandra Ragulina čeká Spartu po úvodním duelu se slovenským mistrem finský klub HPK Hämeenlinna. "Od prvního utkání se to odvíjí, pokud by se nám podařilo, tak bychom hráli s Hämeenlinnou o finále. Co máme zprávy, tak mají značné kvality," tvrdí František Výborný. Se získávaním informací o soupeři pomáhal Spartě její bývalý hráč Michal Broš, který druhou sezonu působí v Oulu.

"Od Michala máme DVD se zápasy Finů, něco rozebereme s Petrem Tonem, který ve Finsku hrál a především s Jirkou Vykoukalem. Vnímá to víc z pohledu staršího hráče, dobře bere a přenáší teorii, hodně hráčů tam zná, takže se určitě o tom pobavíme," uvedl sparťanský kouč. Přípravu na zápasy nemíní spolu s kolegou Marianem Jelínkem podcenit, ale zároveň nechtějí hráče přetěžovat taktickými poradami.

"Říkali jsme si, že se tím nebudeme moc zabývat. Máme dvě DVD, náš člověk na video ještě něco sestříhá, jak hrají přesilové hry, oslabení... Určitě se na to s Marianem koukneme, detaily budou rozhodovat. Finové jsou rychlí bruslaři, snaží se o dobrou defenzivu, vychytat střední pásmo a vyrážejí do nebezpečných brejků. Když dají góly a vedou, tak jsou nahoře, když se nedaří, tak jsou trochu nervózní. Věříme, že jsme schopni s nimi sehrát dobré utkání. Uvidíme ale až na místě."

Duba se Salfickým se prostřídají, Pilař Spartu neposílí

Pro Spartu bude důležitý vstup do turnaje se Žilinou. Ta se v domácí soutěži trápí, povinnost tedy velí zvítězit. Nehrozí možné podcenění? "My na to hráče upozorňujeme. Samozřejmě v hlavách to může být, znáte to, ale nemám obavy. Začala nám dobře hrát čtvrtá lajna , je to pro ně výzva, když si na takové úrovni zahrají. Pro někoho to může být jednou za život. Naposledy jsme si něco podobného vyzkoušeli před dvěma lety na Spengleru. Motivace pro mladé hráče bude ohromná," myslí si.

Do Petrohradu odcestují Pražené téměř kompletní, chybí jen dlouhodobý marod Martin Štrba. "A místo Tomáše Klimta, který zaskakuje z Ústí, ale nemůže do Ruska, pojede s námi junior Karel Ton. To je jediná změna," doplnil František Výborný. Během sezony se dostal na post brankářské jedničky Tomáš Duba, šanci na turnaji Super Six ale dostane zřejmě i Dušan Salfický.

"Myslím si, že se vystřídají. Bavili jsme se o tom už s trénerem gólmanů Pepou Brukem i s Petrem Břízou. Budou chytat oba," plánuje kouč Sparty. A kdo nastoupí proti Žilině? "Asi jsme už rozhodnutý, ale ještě to necháme," nechtěl prozrazovat jméno. Na soupice mužstva, kterou musela Sparta nahlásit do poloviny prosince, původně figuroval obránce Karel Pilař.

Ofenzivní bek, který loni pomáhal Spartě k zisku titulu, však od léta nehraje. Vrátily se mu problémy se srdcem, které přerušily jeho kariéry už několikrát předtím. "Počítali jsme s tím, kdyby začal trénovat, že bychom ho využili. Bohužel k tomu nedošlo, Karel ještě nezačal. Je to škoda, je to zkušený borec, který by nám určitě pomohl."

Báječné vzpomínky na Rusko

Spartu čeká náročný program, účast na turnaji má dvě stránky. Hrozí úbytek sil, ale zase hráči nevypadnou ze zápasového rytmu. "Rádi bychom hráli tři zápasy, ale kdyby k tomu došlo, klíčoví hráči by asi byli hodně vytížení, šlo by se tam nadoraz. K menšímu fyzickému útlumení by v dalším týdnu asi došlo. Kluci jako Jarda Hlinka, Petr Ton, Honza Hlaváč nebo Ondra Kratěna jsou ale na to zvyklí z národního týmu. Myslím si, že takový problém to nebude."

Pro posledního českého mistra je důležitá především obhajoba mistrovského titulu, play off bude vrcholem sezony, ale prestižně bere i turnaj Super Six. "Budou hrát všichni, ale chceme hrát na výsledek a dosáhnout maxima. Všechna mužstva jsou dobrá, Žilinu sice dopředu odepisují, že bude dostávat nakládačky, ale myslím si, že to tak nebude," neočekává v Ledovém paláci v Petrohradu lehkého soupeře František Výborný. Ten má na Rusko hodně vzpomínek, znovu se tam rád podívá.

"No jéje, hrozně se tam těším. Kdy jsem tam byl naposledy? To je už dlouho, vlastně loni jsem byl v Rize, ale to už není Rusko," připomněl poslední šampionát v Lotyšsku, kde vedl jako hlavní kouč slovinskou reprezentaci. "Předtím jsem byl se Spartou v Magnitogorsku, když jsme hráli Evropskou ligu. Jako hráč jsem tam byl hodněkrát. Jezdil jsem tam často, s béčkem nároďáku, s Duklou Jihlava. Takže to byly časté návštěvy tenkrát ještě Sovětského svazu, několikrát za sezonu," usmál se.

"Těším se na to. Petrohrad, dříve Leningrad, bylo už tehdy krásné město," dodává sparťanský kouč, jenž rád vzpomíná na někdejší zájezdy s Duklou Jihlava. "My jsme tenkrát do hospody nesměli, hráli jsme přece za Duklu," směje se. "Měli jsme to na pokojích, kupovali jsme po bednách whisky, která byla dobře k dostání. Měli jsme kontakty, jedna stála šest rublů. Trénovali nás Standa Neveselý, Láďa Bouzek, což byli starší a rozumní chlapi. Jezdili jsme tam většinou po sezoně, takže to brali v pohodě."

"Kromě whisky jsme si domů vozili také pracovní stroje. Pamatuju si, že Pavel Richter tenkrát táhl pilu na dříví, protože jeho tchán je truhlář. Pomáhali mu tři maséři, ale stejně to nemohli utáhnout, jak to bylo těžké. Neskutečně jsme se bavili. Nebo když jsme vezli barevnej televizor, který se nevešel do anduly, tak ho tam rvali spodem. Mám z Ruska opravdu báječné zážitky," uzavírá.

zdroj:hokej.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář